РФ під трибунал! Прямо в Британії – Зеленська ввірвалась: Кремль на коліна. Діяти негайно, наказ є?

Перша леді України Олена Зеленська виступила перед парламентом Сполученого Королівства, закликавши британський парламент і уряд стати лідером глобальних зусиль щодо створення спеціального трибуналу над Росією.

posle obzaca 1

Про це повідомили у пресслужбі президента України.

Зеленська закликала британську владу сприяти ухваленню підготовленої Україною резолюції Генеральної асамблеї ООН про створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

“Сьогодні я прошу вас – ні більше ні менше – стати світовим лідером справедливості. Для України, але й для світу! Бо справедливість потрібна не лише нам і всім нашим постраждалим. Вона потрібна, щоб світ продовжував жити відповідно до цінностей гуманізму, а не права сильного, як хотів би загарбник. Справедливість потрібна, щоб вижив увесь світ”, – сказала вона.

Водночас, про такий процес відновлення справедливості у юридичному порядку вже говорять європейські експерти. Вони рекомендують, щоб злочин російської агресії розглядався Міжнародним кримінальним судом після внесення до його статуту певних поправок.

Професор міжнародного публічного права Центру міжнародного права у Брюсселі Вайос Кутруліс, представляючи в підкомітеті Європарламенту із прав людини юридичний аналіз щодо міжнародного трибуналу зі злочинів агресії проти України, зазначив, що російське військове вторгнення не є безпрецедентним ані з точки зору дій, які здійснює росія, ані з точки зору кількості жертв цієї агресії. З іншого боку, воно є безпрецедентним, оскільки є предметом безпрецедентної реакції значної частини міжнародної спільноти.

За його словами, аналіз показує, що жоден з існуючих судів не може бути адаптований до ситуації в Україні, проте прецедентом може стати Міжнародний кримінальний суд (МКС).

“Ми рекомендуємо пропозицію щодо внесення поправок до статуту МКС, щоб усунути існуючі перешкоди щодо юрисдикції, яка охоплює злочини агресії. Оскільки злочини агресії є вищим злочином, то чому будуть якісь заперечення, коли справа доходить до того, щоб залишити МКС можливість виконувати свої повноваження?”, – наголосив Кутруліс.

На думку експерта, існують три можливості судового розгляду злочину агресії проти України. Зокрема, такий трибунал могла б створити безпосередньо ООН. Або його могла б створити Україна через угоду з ООН чи іншою організацією на міжнародному рівні, зокрема, з Радою Європи, а також через угоду з іншими державами. Водночас є третя можливість – здійснення компетенції цими країнами, замість створення нового трибуналу, шляхом передачі цих кейсів у МКС, який би надав перевагу саме цим справам.

Кутруліс підкреслив, що спеціальний суд, створений лише державою, був би вразливим.

“Саме питання легітимності спеціального суду, який створювався б лише державою, було б крихким. Тому було б необхідно організувати універсальну міжнародну організацію, яка б надала трибуналу цю легітимність або, принаймні, зміцнила б її”, – переконаний він.

Експерт також зупинився на питаннях правових проблем щодо визнання імунітету та зобов’язань співпрацювати з таким трибуналом, в тому числі росії.

За словами Кутруліса, іншою можливістю було б пройти через обов’язкове рішення органу ООН юридично, і найкраще це була б резолюція Ради безпеки ООН, але через право вето росії це вочевидь неможливо. Проте, переконаний він, рішення можна прийняти через надання повноважень Генеральній асамблеї, і тому це буде рішення органу, який представляє міжнародну спільноту, що, звичайно, надасть найбільшої легітимності всьому процесу.

“Оскільки розширення повноважень Генеральної асамблеї відкриває два варіанти, тобто або створення трибуналу, або можливість передачі його до МКС, ми рекомендуємо звернутися до Міжнародного кримінального суду, оскільки це дасть можливість зміцнити існуючі міжнародні судові механізми, замість того, щоб ставити їх під сумнів, і, крім того, це буде коштувати дешевше”, – зазначив Кутруліс.

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Новости Сегодня